Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pelhřimov, Telč, Jihlava 23.6.2012

 

V soboru 23.června 2012 náš sbor dobrovolných hasičů uspořádal zájezd do Pelhřimova, Telče a Jihlavy. Odjezd autobusu byl v 6,00 hod. od hasičského klubu v Číčově.
Do Pelhřimova jsme přijeli po osmé hodině. Po zaparkování autobusu jsme vyrazili směrem k náměstí, kde jsme měli domluvenou prohlídku Muzea rekordů a kuriozit na devátou hodinu. Muzeum se nalézá v historické vstupní bráně pětipatrové věže před náměstím, která v minulosti sloužila jako součást opevnění města. V nově zrekonstruovaných patrech expozice se nalézají unikátní exponáty miniatur i obří věci, siláci i akrobati, nekonečné hlavolamy jinde na světě se nevyskytující i kaskadéři padající do osmdesátimetrových hlubin.                                             
Poté jsme navštívili muzeum strašidel, které bylo určeno především pro naše děti, kde mohly děti vidět bludičky, kostlivce, klekánici, hejkala, polednici, vodníka a jiná strašidla. Po návštěvě těchto muzeí a prohlídce historického náměstí v Pelhřimově jsme odjeli do Telče na státní zámek.
V Telči jsme měli domluvenou prohlídku zámku na 13,00 hod., a protože jsme do města přijeli kolem poledne, udělali jsme si krátký rozchod po historickém náměstí na oběd. Pro ty, kteří měli zájem o prohlídku zámku, byl sraz v jednu hodinu u pokladny. Ostatní se mohli projít po historickém centru města, nebo zámecké zahradě. Celý tento komplex je od roku 1992 zapsán na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.                           
Státní zámek Telč se nalézá v historické části města. Původně byl postaven ve 14. století jako hrad. V 16.století se původní hrad, jako součást panství stává majetkem Zachariáše z Hradce, který ho přebudoval na zámek ve stylu italské renesance. Na zámku se nachází velké množství původních interiérů v neporušené podobě. Nejhonosnější je tzv. Zlatý sál s kazetovým vyřezávaným stropem. Další přepychovou místností je Rytířský sál, kde se nacházejí lovecké trofeje a podlaha sálu je vytvořena z umělého mramoru. Na zámku bylo také zfilmováno mnoho pohádek např. Pyšná princezna, Kouzelný měšec, Z pekla štěstí, film Báthory aj. Poté jsme navštívili ještě zámeckou galerii, kde jsme mohli vidět hračky od počátku 19.století až do konce 20. století.                                                                                      
Z Telče jsme odjížděli v 15,00 hod. do ZOO Jihlava.
Zoologická zahrada v Jihlavě byla opět určena pro děti, ale i dospělí se mohli projít a odpočinout v prostorách ZOO. Zde jsme mohli vidět např. hrocha, medvědy, tuleně , různé druhy dravců, poníky, hady, papoušky, plameňáky, tygra aj.
Domů jsme odjížděli v šest hodin večer. Zájezd se vydařil nejen proto, že nám přálo po celý den pěkné počasí, ale i proto, že jsme během jednoho dne viděli spoustu zajímavostí, ze kterých si mohli vybrat nejen dospělí, ale i děti.